Přes Srí Lanku za sluncem v duši

Jiný svět

Koggala fisherman stick sea beachSluncem zalitá exotika, ale také dobrodružství a objevování přírodních i člověkem vybudovaných krás. Na Srí lance si člověk připadá jako v jiném světě. Oficiálně Srílanská demokratická socialistická republika je ostrov na jihu Asie. Hlavním městem je Srí Jayawardenapura, ale pro lepší výslovnost se užívá dřívější jméno Kotte. Na ostrově se hovoří tamilsky a sinhálsky, domluvili jsme se ale bezproblémů angličtinou.

Chutě, vůně a barvy

Srí Lanka, do roku 1972 nazývána Cejlon, je velmi známá pro své čajovníkové plantáže. Černý cejlonský čaj s příchutí citrusů se ze Srí Lanky vyváží do celého světa. Pěstováním v různých výškových úrovních a lokalitách Srí Lanky se docílí odlišných chutí čaje.
Pokud si budete chtít mírně osladit svou dovolenou, musíte ochutnat pravou skořici, která se pěstuje pouze zde. Patří tedy mezi dražší koření a je proto na trhu nahrazována levnější variací skořice, která se pěstuje v Indonésii, Číně či Vietnamu. Zaslechli jste někde, že není možné se na Srí Lance dobře najíst? Opak je pravdou. Za přibližně 40 Kč se můžete pustit do velké porce rýže s kari a spoustu jiných specialit. A věřte, najíte se dosyta.

Plánujete-li se vydat na ostrově i dále do vnitrozemí, přibalte si do batohu také teplejší oblečení. Velké teplotní rozdíly vás totiž mohou zaskočit. U moře si vystačíte s minimem ošacení, v městečkách blíže srdci Srí Lanky se již můžete třást zimou. Místní usměvaví obyvatelé od pobřeží se ve vnitrozemí například vůbec nepohybují, jelikož by oblečení do chladného počasí již nadále nevyužili.

Buddha sem, Buddha tam, Buddha kam se podívám

Na Srí Lance si nenechte ujít Národní park Horton Plains. Jedná se o nevšední zážitek. Naskytne se vám působivý výhled na kopce s čajovými plantážemi, zurčící vodopády a čistá jezera. Kandy temple statue Buddha (2)

Jednou z hlavních atrakcí na Srí Lance je Adamova hora. Návštěvníci jedinečného ostrova, ale i místní obyvatelé, šplhají na vrchol do výšky 2234 metrů kvůli posvátnému stínu. Stín hory do prostoru vrhá východ slunce. Doporučuje se tedy cestovat na vrchol již ve večerních hodinách. Cesta je dlouhá 7 kilometrů, osvětlená a zdoláte přibližně pět tisíc schodů. Během náročnější cesty vzhůru se můžete i občerstvit místními specialitami. Sice se zapotíte, ale na vrcholku dosahuje teplota nule, je tedy vhodné mít s sebou pro ten správný očekávaný zážitek, teplejší oblečení.

Přibližně 70% obyvatel je buddhistického náboženství, proto vás asi při pouti po ostrově nepřekvapí obrovské množství soch Buddhů ve všech možných velikostech.

Překvapit vás však mohou místní obyvatelé sedící na kůlech v moři nedaleko břehu. Chytají takto malé rybky. Místo na kůlu se dědí z generace na generaci.

Zážitky na celý život

Nebe se tu zdá modřejší, tráva zelenější a starosti tak vzdálené. Nezaměnitelná chuť cejlonského čaje a krajina jinde nezahlédnutelná. Ať už se chystáte na ostrov za relaxací, poznáním, dobrodružstvím nebo od každého trochu, Srí Lanka jednoduše chytne za srdce.

Mohlo by se vám líbit