Praha – Helsinky – Rovaniemi

Výlet běžného Evropana k polárnímu kruhu vede trasou hlavní město – Helsinki – Rovaniemi. Malé městečko leží sotva 5 km od polárního kruhu a je obchodním centrem Laponska. Město těží ze své výhodné polohy a moderního vybavení. Najdete zde obchody, hotely, půjčovny aut, skútrů i veškerého sportovního vybavení, lékárny, lékaře, internet, kávu. Na sever od města je už jen nekonečná dálka vlnící se krajiny a modrých jezer.

Sámové, jezera, polární kruh

Původní obyvatelé si říkají Sámové. Jsou velmi milí a přátelští, pravděpodobně se s nimi setkáte však jen v pozici průvodců. Rovaniemi patří finské části Laponska, a většina místních naštěstí hovoří velmi dobrou angličtinou. Nápisy na orientačních tabulích i zachycená slova z hovoru domorodců vám nenapoví naprosto nic. Viksjärvi, Norvajärvi, Sinettäjärvi, Olkkajärvi, to není zaklínadlo, ale nejbližší velká jezera na sever od města. Za vidění stojí nejen ta.

Nedotčená krajina před vámi otevře obrovskou tundru. Nízká vegetace, pásy drsné hrubé trávy. Sobi, vlci a medvědi zde nejsou jen součástí suvenýrů. S divokými zvířaty se můžete setkat relativně snadno a velmi zblízka.

Hei, olen kylmä

Dobrý den, je mi zima. Do Laponska jsme si naplánovali cestu v únoru. Léto sice nabízí krátké chvíle příznivých teplot, ale jsou nepříjemné a nevyzpytatelné. Jeden den cestujete v 25 stupních a druhý den hledáte teploty pod nulou. Ostatně obrovské pláně sněhu a ledu nabízí neopakovatelné zážitky.

Hned v úvodu naší výpravy jsme se přihlásili k povinnému trojboji. Vyjížďka se psím spřežením, se sobím spřežením i vyjížďka na skútrech zakončená rybařením na zamrzlém jezeře.

Všichni naši průvodci počítali se zimomřivými jižany. Měli jsme tak k dispozici půjčené speciální vybavení i oblečení, podrobnou instruktáž a povinné zastávky u ohně s teplým jídlem a pitím. Laponci jsou na svou zem pyšní, jsou hrdí i na svoji odolnost a historii. Veškerý čas věnují pohybu vpřed, úspěšnému lovu… nebo alespoň vyprávění o jejich způsobu života. Nenechají vás promarnit jedinou minutu.

A stejné zážitkové tempo nás čekalo i při návratu do hotelu. Finská suchá sauna, finská sauna se skoky přímo do sněhu, adrenalinová jízda na sněžné rolbě, bruslení, cross-country lyžování… za polárním kruhem se střídají jen dvě polohy. Polární noc. Polární den. A nekončící aktivita jako by přestoupila i do lidí. Ve víru všech zážitků velmi rychle ztratíte přehled o čase.

Santa Claus

Při cestě tak daleko na sever jsme se nejvíc těšili za polární kruh. Za polární kruh se vypravíte na skútru, se spřežením, také vám nabídnou barevný a trošku kýčovitý výlet do vesničky Santa Clause. Vousatý Santa nám byl trošku cizí, ale pohled na roztomilé elfy, a fungující rozsáhlou administrativu, která zpracovává a plní sny anglo-amerických dětí, za vidění určitě stála. A jako suvenýr jsme dostali diplom o překročení polárního kruhu.

Artic Snow Hotel

Relativní novinkou a velkou atrakcí je hotel postavený z ledu. Konstantní teplota -5 – 0 stupňů vás uzavře do křišťálového paláce a obklopila ledovou nádherou. Hotel disponuje velmi komfortním vybavením, přesto máte pocit, že vás někdo uzamkl uprostřed ledovce. Efektně nasvíceného, samozřejmě. Večeři si pak můžete dát u stolu vyrobeného z ledu, z talířů z ledu, procházet se pokoji z ledu…

A polární záře? Byla krásnější, než jsme si představovali. Měnící se odrazy světla a neuvěřitelné barvy nám tančili nad horizontem. I kdybyste měli omdlít únavou, takový zážitek vám nesmí ujít. V každém hotelu navíc nabízí speciální buzení v případě, až se objeví. Takže svou šanci dostává spravedlivě opravdu každý.

Výlet do Laponska je náročný fyzicky. Můžete se nechat hýčkat dobře vybavenými hotely, ale pohodlnou teplou vířivku si dopřejete snadno i doma. Laponsko vám otevře svou náruč věčně ledové krajiny, nekonečných jezer a bude na vás mluvit tichem, které vás zaskočí.

Mohlo by se vám líbit