Švýcarsko – balzám pro duši i oči

Švýcarsko je balzámem pro duši každého cestovatele. Na minimální ploše soustřeďuje hory, jezera, historická centra, moderní města, dobrou kuchyni a dokonalé služby. Do Švýcarska se může vydat náročný sportovec společně s rodinou s malými dětmi i milovníky historie. Švýcarsko nezanedbá žádného svého hosta. S bonusem krásné úpravné fotografie kamkoli se postavíte.

Naše cestování započalo největší město – Zürich. Výkladní skříň Evropy, směs kultur a historie. V každém městě objevíte od každého něco a vždy v dokonalém provedení. Utříděné sbírky muzeí, restaurované a přístupné historické centrum, dokonalé služby restaurací, kaváren i hotelů. Díky široké nabídce možností se nemusíte obávat počasí ani limitních výdajů.

Plány nás směrovaly na jih, nejprve k jezeru Luzern. Neuvěřitelně syté barvy zelené trávy a modré vody vytváří nezapomenutelnou scenérii pro řadu klášterů, kostelů a zákoutí. Samozřejmě opět se vší vyrovnaností a dokonale zvládnutou nadstavbou zážitků v podobě plavby kolesovým parníkem, řadou vyhlídkových tras a historických průvodců.

O stálosti a úpravnosti měst jsme se přesvědčili i v Luzernu – městě, známému díky nejstaršímu dřevěnému krytému mostu Kapellbrucke s Vodní věží. Po výstupu zubačkou na horu Pilatus jsme se tak konečně odpoutali od návštěv historie a vynikajícího jídla. Výhledy na Centrální a Bernské Alpy jsou jako vystřižené z katalogů a lákaly nás celou trasu až do Bernu.

Ten nás ještě na jeden den zdržel.  Bern je město se znakem medvěda a se studentskou duší. Radnice, katedrála Münster, hodinová věž, historická centra s kašnami, sklepeními a podloubím v největší evropské délce prostě nejde při cestě vynechat.

Pobyt ve Švýcarsku si můžete kombinovat jako oblíbenou zmrzlinu. Základem však musí být pohoří Alp včetně všech atrakcí, které nabízejí. Nemusíte se bát o dostatečnou kondici. Dokonale vedené a udržované cesty vás provedou vnitřkem nejzajímavějších míst. Na špičky vyhlídek se dostanete i lanovkou. Zdatní sportovci mohou zdolávat náročné přechody, vyzkoušet lezecké techniky a libovolně se fyzicky ničit. Oblast Aletsch nabízí výhled na nejdelší ledovec vklíněný k nádhernému údolí řeky Rhony. Bernské Alpy vám nabídnou ke zdolání špičky Eiger, Mönch a Jungfrau. Oblast Interlaken je obecně velmi oblíbenou destinací. V Jungfraujoch najdete nejvýše položenou železniční stanici v Evropě, a pokud vás lákají spíše přírodní divy, ledovcová jeskyně ozdobená modravě nasvícenými ledovými sochami vás zaručeně zaujme.

Při jakémkoli výstupu si nezapomeňte koupit čokoládu. I tou je Švýcarsko pověstné. Na obalu známé čokoládovny pak můžete porovnávat přesnost provedení snad nejznámější alpské hory – Matterhorn. Po návštěvě středisek Stechelberg a Zermatt vedly naše kroky právě tam, na rozhraní švýcarských a italských Alp.

Po výstupech v chladném horském podnebí jsme se rozhodli na chvíli se prohřát. Jih Švýcarska v okolí Ticina láká středomořskou atmosférou. Břehy jezer lemují kamélie a palmy a vy se můžete odměnit vynikající čokoládou. Muzeum čokolády Chocolat Alprose – Caslanos vás nechá ochutnat výjimečné chutě a navíc zdarma.

Klidnou atmosféru mohou dobrodruzi naředit trochou adrenalinu. V ústí údolí Verzasca se můžete proměnit v Jamese Bonda a vyzkoušet seskok z vysoké přehradní hráze. Právě zde ve Zlatém Oku agent 007 skákal do hloubky 200m.

Naším rozloučením s putováním po Švýcarsku pak byla Ženeva. Město plné úředníků a organizací včetně OSN. I tak je zajímavé sledovat, že i oficiální betonové budovy mohou působit úpravně, mile a jsou zasazeny v městské zeleni.

Švýcaři jsou přesní, pracovití, pořádní. Jsou také velmi pohostinní a velmi ochotně vám kdykoli poradí. Ať už budete cestovat na vlastní pěst nebo si předem zamlouvat ubytování, vždy máte jistotu prvotřídních služeb a čistého pokoje. Totéž platí i v dopravních prostředcích. Všude vládne ukázněný pořádek a snad i tráva na alpských svazích roste tak nějak kultivovaně a v rovnoměrných řadách. Veškerá pečlivost a řád však nepůsobí přísným dojmem. Švýcarsko vás obklopí příjemnou jistotou a vyrovnaností.

Mohlo by se vám líbit