Madagaskar – neobyčejná směs vůní a barev

Madagaskar na sebe upozornil i malé děti díky slavnému animáku. Bílé pláže s palmami, exotická džungle a lemuři. Kulisy stačilo do pohádky obyčejně opsat. Barvy i vůně ostrova by posloužily bez problémů tvůrcům celé série. Naše cestování inspirovala touha poznat exotickou Afriku, ale v trochu jiném úhlu. A přání se stalo skutečností.

Příjemné podnebí i obyvatelé

První dva dny jsme si nechali na aklimatizaci v hlavním městě. Antananarivo sídlí uprostřed Vlajka madagaskaruobrovské náhorní plošiny a jako všechno je obklopena rostlinami všech barev a druhů. Obyvatelé ostrova žijí velmi skromně. Země je sice svobodnou zemí s vlastním jazykem, ale dlouhá staletí pod správou Francie jsou znát. Bez problémů jsme se domluvili i lámanou francouzštinou, nebo anglicky. Velkým zmatením pro nás byli peníze. Oficiální měnou jsou ariary, ale lidé mimo města stále počítají v malgašském franku. Na bankovkách jsou pro všechny případy uvedené hodnoty ariary i pět krát slabší původní měny. Nejmenší bankovka je v částce 10 000. Se školní francouzštinou a silným přízvukem obou stran máte při nákupech na trzích o zábavu vystaráno. Místní berou turisty jako důležitou součást příjmu, přesto se však s hrubostí nebo vysloveným zneužíváním neznalosti nikdo nesetkal.

Každá strana ostrova jiná

Centrem ostrova se táhne velká náhorní plošina. Směrem k západu se krajina zvolna snižuje k pobřeží a je doslova protkána řekami, ty společně s příjemným teplem vytváří dokonalé podmínky pro život všeho pestrého. Směrem na východ vede k prudším srázům. Zajímavé jsou proměny krajiny i ve směru sever – jih. Sever ovlivňují denní deště, husté lesy jsou plné vláhy. Jih je sušší a tvořený savanou. Pobřeží přeje víc rybolovu. Hlavní tahy mají podobu našich asfaltových okresek, většina silnic však připomíná udusanou cestu.

Lemuři, lemuři, lemuři

Lemuři na MadagaskaruNáhorní plošinou jsme se nechali přemístit směrem na východ, do nejnavštěvovanější části chráněného parku – Perinet. Hlavní atrakcí jsou samozřejmě lemuři Indri. Maskot Madagaskaru je povinnou součástí všech výletů do přírody, roztomile nás provázela na každém kroku. Cesta do džungle je doporučená pro brzké ranní hodiny. Časné vstávání i delší cesta se však bohatě odmění pohledem na nespočetná hejna ptáků, motýlů, gekonů, ještěrek i hadů, rozkvétající rostliny a vůbec paletu všech barev, zvuků a vůní. A lemurů.

Rýže, káva, polodrahokamy

Madagaskar proplétají stovky rýžových polí. Rýže zde patří mezi základní surovinu a v četných restauracích i pouličních stáncích ji můžete ochutnat na mnoho způsobů. Slaná rýže, sladká, s ovocem, s kořením, s rybami, s masem, bez masa. Vždy je však velmi chutná a pro nás možná něčím zvláštní. Druhý výlet jsme naplánovali směrem na jih, za další důležitou surovinou – polodrahokamy. Antsirabe využívá bohaté přírodní naleziště a ve městě najdete mnoho dílen, které polodrahokamy krásně zpracovává. Obyvatelé Madagaskaru patří obecně mezi zručné řemeslníky. Turistické obchody vystavují opravdu velmi detailně zpracované sošky ze dřeva, ale i hliníkové nádobí, šperky ze všech materiálů nebo dekorace. Řemeslné dílny si udržují tradiční způsob výroby a svůj um umí dobře představit a prodat i s pomocí turistických průvodců. Antsirabe vám jako bonus nabídne tisíc řidičů rikš, kteří se zdánlivě chaoticky mísí na velkých křižovatkách. Obdivuhodně vás dopraví na místo bezpečně a včas.

Nekonečné pláže a stíny baobabů

Baobaby na MadagaskaruPobyt na Madagaskaru jsme zakončili zastavením v Tulear, dlouhá cesta směr jihozápad nás odměnila nekonečnými plážemi, baobaby a nekonečně pohodovou atmosférou. Přímořská oblast nabízí kvalitní služby za pakatel, ale i podivné hotely se šváby. Můžete se zařadit mezi movitější turisty, pak vás na úrovni ubytují, nakrmí, půjčí vám veškeré vybavení pro vodní sporty včetně potápění. Pokud vás však dokonalé pohodlí omrzí, stačí se vydat pár kroků od centra. S domorodci nikdy nesplynete, ale můžete si vychutnat Madagaskar v jeho syrovější podobě. Nakažlivý úsměv lidí, směs dětí, dospělých i pouličních psů, výbornou kávu v plechovce od mléka. Příroda ve své přirozené podobě vás obejme. Obrovské baobaby, aloe, palmy, nekonečně modrá obloha. Z Madagaskaru jsme si přivezli krásné a pohodové zážitky. Exotická země není vyprahlou Afrikou ani turistickým safari. Je živoucím zeleným srdcem uprostřed Indického oceánu.

Mohlo by se vám líbit