KAPVERDY – (ne) služební cesta

Azurové moře, krajina plná kráterů, příjemné a stálé počasí po celý rok, žádný stres a plno pohodových lidí. To jsou slova, kterými bych popsala své první pocity z 3 denní návštěvy Kapverdských ostrovů, jehož jsem se účastnila začátkem května loňského roku.

Jednalo se o kombinaci pevninského Portugalska, konkrétně Lisabonu a 3 ostrovů na KAPVERDÁCH: São Vicente, Santiago a Boa Vista.

Cesta na Kapverdské ostrovy

Pozvánku na služební cestu jsem dostala od portugalských dopravců TAP Portugal s místní tour operátorskou kanceláří NEWTOUR, která se kromě Kapverd zaměřuje i na pevninské Portugalsko, Madeiru, Azorské ostrovy, ale také na Maroko.

Největší obavu jsem měla z vrtulového letu ATR 42 místní letecké společnosti TACV (zkratka: Transportes Aéreos de Cabo Verde) ze Sao Vicente do Santiaga a odtud na Boa Vistu.
Ve finále se jednalo o jeden z nejpohodovějších a nejbezpečnějších letů, co jsem kdy zažila. Navíc vrtulové ATR 42 neletí v takové výšce, jako standardní lety, tak se vám naskytne úžasný výhled na celou scenérii krajiny.

Moji kolegové a účastnící cesty po Kapverdách

Celkem naši skupinu tvořilo 5 žen. Já jsem zastupovala ČR, dále se účastnil zástupce Slovenska, Maďarska, Srbska a Rumunska. Navíc s námi cestoval 1 zástupce společnosti Tap Portugal, Péter z Maďarska a zástupce společnosti Sol Tropico, Portugalec Tiégo . Ve finále se z nás stal skvělý tým, a zažili jsme spolu spoustu legrace.

Průvodce a zástupci místních agentur

Náš průvodce na ostrově Sao Vicente byl Nilton Soares (přejmenovaný na Liptona-podle známého čaje 🙂 ). Byl opravdu sečtělý a vyprávěl nám vše od historie po současnost, k tomu spoustu zajímavostí a zavedl na místa, která stála ke zhlédnutí a na které budu ráda vzpomínat.

Ostrov Sao Vicente s nejvyšším bodem, Monte Verde (portugalsky Zelená hora), měří jen 774 m. n. m. ). Navzdory tomu, že je celý ostrov sopečný a suchý , mě právě tento ostrov nejvíce zaujal ze všech 3 navštívených ostrovů. A to převážně díky diverzitě ostrova, od špičatých vrcholků hor, po blankytně čisté moře a živé kulturní dění.

Ostatní průvodci na Santiagu a Boa Vista již neměli takovou bezprostřední náturu a entuziasmus jako sám Nilton.  Na druhou stranu byli taktéž velice milí a ochotní. „náš“ Tiégo a Péter byli součástí grupy, která vtipkovala a bavila se po celou dobu našeho společného „výletu“.

Kuchyně – Kapverdské speciality

Měli jsme možnost ochutnat tamní Kapverdské speciality, nápoje a jiné. Kapverdská kuchyně je opravdu výtečná, chuťově rozmanitá, pestrá a hlavně plná čerstvých ryb, kterých je na ostrově požehnaně. Má nejoblíbenější mňamka byly sladké banány, které se podávaly grilované namísto přílohy.

Ubytování na Kapverdách

Ubytovaní jsme byl ve čtyř a pětihvězdičkových hotelech. Paradoxem je, že na ostrově Sao Vicente by se dalo ubytování přirovnat evropskému tříhvězdičkovému standardu, ale jinak bylo čisté a útulné. Byla jsem ubytována v pokoji nad diskotékou s živým vystoupením, ovšem po celodenním cestování a téměř nulovém spánku mi teprve zavřená okna a špunty v uších umožnily ponořit se do zaslouženého spánku.

Naproti tomu krásný 5*hotel Iberostar Club Boa Vista, jež je situován na krásné a několika kilometrové pláži Chavez, mě připravil na jednu nečekanou situaci. Již při představení hotelových pokojů (velice příjemný ředitel, pan Juan), jsme byli svědky nezvaných návštěvníků. Ze zahrady připutovalo pár švábů. Pan ředitel zvládl situaci s přehledem, švába zneškodnil a suše pronesl: ,,No co, jsme přece v Africe“.

Po skvostné a honosné večeři o 6 chodech, jsem se odebrala ke spánku do mého VIP pokoje. Ubytování bylo krásné, strava úžasná a celkové okolí hotelu na jedničku.

Celkový dojem

Byť byla služební cesta velice časově i psychicky náročná, moc jsem si ji užila, načerpala nové zkušenosti a zážitky, které mohu dál předávat, nejen mým známým, ale především našim klientům.

Ostrov Boa Vista je ideálním místem na relax v krásných hotelových resortech a poznávání osamocených pláží a sopečné krajiny, Sao Vicente pro nadšence do sportu, kteří milují túry a vodní aktivity, ale také chtějí poznat tamní kulturu a pulzující život a konečně ostrov Santiago je určen pro ty, kteří nechtějí jen ležet na pláži, ale hlavně poznávat ostrov.  Kapverdské ostrovy vřele doporučuji těm, kteří si chtějí odpočinout od rušných letovisek, nabrat nové síly a jednoduše se ničím nestresovat. Protože hlavním heslem ostrova je NO STRESS!

Mohlo by se vám líbit