Kapské město – mládí s chutí romantiky

Afrika byla pro nás lákavá destinace, ale s hlavou plnou knížek o dobrodružství při námořních plavbách jsme se vyhnuli běžným nabídkám k cestě na safari a domorodým vesnicím. Dali jsme přednost úplné špici kontinentu. Místu, kde se spojuje Indický a Atlantský oceán, do CapeTown.

Moderní město

Skoro polovina obyvatel je mladší 24 let a město se přizpůsobilo živému tempu. Není problém se domluvit anglicky, najít dobrou restauraci nebo zábavní podnik, slušné ubytování nebo průvodce pro výlety po okolí. Vyzkoušet si můžete všechny vodní sporty včetně potápění. Ideální podmínky můžete využít takřka ke všem aktivitám, hlavním poutačem je však surfování.

Přístav naděje

Město bylo založené holandským obchodníkem. Přístav krytý bezpečnou zátokou měl poskytnout útočiště na dlouhé cestě z Evropy kolem celé Afriky do Indie a Asie a dodat potřebné zásoby. Přístav funguje dodnes a udržel si velkou dávku romantiky starých dob. Úchvatný je soubor budov poblíž doků. Obchody, restaurace, muzea můžete procházet jako byste se ocitli dvě stě let zpět. Jen současným lodím chybí vyboulené plachty. Nejstarší budovou je Castle of Good Hope, barokní pevnost. Ale povinné kolečko kolem městské radnice, St. Georges Cathedral, Národní galerie i Národního muzea rozhodně nenudí. Ideální zakončení v Long Street s jednou z místních mořských delikates.

Stolová hora – sedmý div nového světa

Na každé pohlednici Cape Town najdete Stolovou horu a její kráse a velikosti je těžké uniknout. Na vrchol se můžete vydat pohodlně lanovkou nebo – po svých vyšplhat po Platteklip George Trail. Pěší výstup zdolává převýšení cca 700 m a je velkou výzvou. Odměnou je nezapomenutelný výhled na město a dál až k Mysu dobré naděje. Zkušeně jsme výstup zvládli, ale občerstvení na vrcholu bylo velmi milé.

Tradiční safari

Agentury nás vytrvale lákali i na oddalované tradiční safari. Vybrali jsme West Coast. Národní park využívá ideálního prostředí s mělkou vodou. Jihoafrické jaro, do kterého jsme se v srpnu trefili, nám ukázalo neuvěřitelné barvy a tvary. Rostliny, zvířata i ptáci doslova na dotek s nepřenositelnou atmosférou. Tohle nevyfotíte, to musíte vidět. Myslím, že nemá cenu volně vyjmenovat slova – pštrosi, antilopy, pakoně, zebry – zapomeňte na zoo. Tohle je skutečná příroda.

Velryby, delfíni, žraloci

Konkurenčním zážitkem byl i výlet do města Hermanus. Kapské město opravdu vytahuje jeden zážitek za druhým s minimem cestování nebo čekání. Každý směr, každá chvíle – Afrika žije neustále. Z břehu, zátoky i lodi můžete sledovat velryby. S šikovným průvodcem se dostanete na dosah i delfínům a tuleňům. Fajnšmekři si dokonce můžou pronajmout výbavu a potopit se v kleci mezi žraloky. Tuhle variantu jsme raději vynechali a pozorovali zpovzdálí.

Střelkový mys

A konečně místo, kde se setkávají dva oceány. Indické a Atlantské vody se mísí na vrcholku Střelkového mysu. Z Kapského města agentury pořádají cesty zpravidla v rámci dvoudenního výletu, výprava je často spojená právě s Hermanusem. Ale opět záleží jen na vás, jak si výlety uspořádáte.

Sen o moři

A před cestou domů, ještě jednou rezervace. Cape Point Nature Reserve je položená na výběžku necelou hodinu cesty z centra. Mys Dobré naděje je kulisou pro jakýkoli námořní sen. Zvlněné břehy konce Afriky omývá zpěněný oceán a ve vás se mísí údiv nad vším, co se vám postaví do cesty. Kdybych byl námořník, zakotvil bych tady, v půlce cesty, a nechal další plavby svému osudu.

Mohlo by se vám líbit