Chorvatsko jako exotika? Proč ne!

Úplně jiné Chorvatsko

I já mám Chorvatsko spojené s obvyklou úmornou cestou k moři, vyloděním na pláži a týdenním řízeném opalování a koupání. Ale budiž, pozvánka zněla netradiční exotika, evropská exotika… S trochou nedůvěry jsem sledovala plánovanou trasu od Paklenice, přes Zadar a Split podél pobřeží Jaderského moře, národní park Biokovo až do Dubrovníku. Nebyla jsem si jistá, k čemu mám přibalit pořádné turistické boty a zapracovat na kondičce. Do Chorvatska?

V náruči divoké přírody

Příjezd do Velké Paklenice mě ještě nechával na pochybách, ale okolí vzedmutých kopců, porosty borovic a nízkých dřevin a kamenité svahy dávaly aspoň příjemný náznak zajímavějšího programu než je obvyklé korzování po promenádě. Přírodní koupaliště, krásná jeskyně Manita Peč i dobře zajištěný výstup na sklalku Aniča Kuk nás příjemně unavil a provedl dnem. Následující přechod přes kaňon Malé Paklenice mi však vyrazil dech. Slézání skal, náročný terén a neuvěřitelně volná příroda s broděním divokou řekou neměly absolutně nic společného s turistickými městy podél pobřeží. Divoké bylinky, nádherné vůně i plochy odhalené na dřeň bílých skal nás provedly dvou denní túrou. Všude vládlo absolutní ticho.

dovolená v Chorvatsku

Vyhlížené moře

Dvousetkilometrový přejezd nás dopravil do podhůří dalšího krasového pohoří nad letoviskem Baška Voda. Výstupy nás dovedly přes hlavní hřeben Biokova, po náhorní plošině až k nejvyšší hoře sv. Jure. Z výšky 1 700 m zahlédnete pláže celé Makarské riviéry. Na holých vrcholcích jste vystaveni slušné námaze znásobené sluncem, odpočinek s koupáním u moře je nádhernou odměnou, které se vám stejně neustále připomíná záblesky mezi stromy i jednotlivými vrcholky hor.

S dotekem slunce i historieDo chorvatska na dovolenou

Po několika dnech strávených fyzicky namáhavými výstupy jsme si dopřáli velmi kvalitní večeři i ubytování, po dobrodružství ve vyšších polohách a v otevřené krajině jsme si trošku rozmazlování zasloužili. Procházka mramorovým centrem s krásnými měšťanskými domy, prohlídka několik kilometrů dlouhých hradeb i rekonstruovaného paláce a slavné katedrály krásně zakončila dovolenou.

Zažila jsem Chorvatsko ze zcela jiné perspektivy. Z dovolené “u moře” jsem se snad poprvé v životě vracela unavená, s modřinami a šrámy z náročných výstupů. Neuvěřitelné výšky a hloubky pohoří, zvrásněný povrch vápence a drobné trsy keřů nebo rostlin vytvořili přírodní nezapomenutelné scenérie. Teď už vím, že Chorvatsko na svých pobřežích ukrývá mnohem víc.

Exotika v Chorvatsku

 

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

Mohlo by se vám líbit