Barvy, světla, zvuky, vůně a… Budha – Vítejte v Hong Kongu

Turisté jezdí po světě obdivovat dávnou historii, prochází se mezi starobylými paláci a obdivují jejich umění. Někteří raději zamíří do exotické krajiny. Někdo zamíří nejraději do moderního centra, nechá se prosytit cizími zvuky, ochutná neznámé chutě, ztratí se uprostřed směsi skla, oceli a betonu. V Hong Kongu se všichni tito lidé setkají a všichni si splní své cestovatelské sny.

Čínské znaky a angličtina

Hong Kong je neuvěřitelnou směsicí tradiční čínské kultury a západního spěchu. Z centra města na vás jak z jehelníčku vystupují štíhlé vysoké mrakodrapy. Z druhé strany se na vás vlídně usmívá Budha se zelenými pahorky v pozadí. Z procházky přelidněnou ulicí plné neonů a hluku vás skryté schody dovedou k vypínači a nechají uprostřed zelené zahrady s chrámem.

Hong Kong je místo natolik zvláštní a krásné, že se vyplatí dobře naplánovat jednotlivé zastávky a udělat si dostatek času. Bývalá britská kolonie si i pod současnou čínskou vládou zachovává vysoký stupeň samostatnosti a těží z velkých výhod. Pro nás, turisty, je velmi příjemnou výhodou dobrý standart služeb a velmi dobrá znalost angličtiny domorodců. Velkou pomocí jsou také nápisy a značení, uváděné nejen čínskými znaky, ale i v angličtině.

V Hong Kongu najdete a seženete všechno. Záleží jen na vaší náročnosti a na vašem rozpočtu. Můžete se relativně dobře a levně ubytovat i najíst. Najdete ale i ubytování a služby špičkových hotelů. Pro cestování a poznávání města je však nejlepší variantou běžná hromadná doprava. Síť metra vás dostane rychle kamkoli a není těžké se v ní zorientovat.

Tradice i moderní technologie

Hong Kong si oficiálně zabírá více než 260 ostrovů. Pro návštěvníky však zůstává nejatraktivnější částí Kowloon a ostrov Hong Kong ležící přímo naproti tomuto „starému“ městu. Velmi zjednodušeně – v oblasti Kowloon najdete Čínu – buddhistické chrámy, kláštery, zelené zahrady, obrovské trhy, zmatek a shon usměvavých obyvatel. Na ostrově Hong Kong se spěchá, obchoduje a podniká. Je centrem oceli, skla, betonu. Neony se předhání v barvách i nabídkách, špičky mrakodrapů proráží oblohu a okolo vás protékají miliony dolarů obchodními centry světových bank.

Plavba mezi světy

Tyto dva světy odděluje zátoka Victoria Harbour. Doporučuji aspoň krátkou projížďku. Nabídka vyhlídkové trasy na lodi různého typu i stáří vás ohromí. Lemující krajina zelených oblých pásů kopců. Kontrast v lesklých štíhlých moderních budov. Pohled na město vás neomrzí ani za plného slunce ani uprostřed noci.

Obrovská náruč Budhova

Na Hong Kong se budete chtít, a svým způsobem i muset, dívat často z nadhledu. Velmi zajímavým výletem je úkrok na vedlejší ostrov Lantau. Lanovka Ngong Ping 360 vám otevře náruč města v nezapomenutelné perspektivě. Uvidíte centrum Hong Kongu i staré město Kowloon. Z vrcholu se pak můžete vydat ke klášteru a památce Tian Tan Budha. Budha v neuvěřitelné velikosti se skromně usmívá a vás nechá žasnout nad městem i přírodou. Doprovod mu dělá množství dalších soch včetně celé armády božských generálů podle zvířecího čínského horoskopu.

Na úpatí této hory pak na vás čeká největší perla z místních chrámů. Zenový chrám drahocenného lotosu – klášter Po Lin.

Mezi chrámy

Kowloon je klidným a mírumilovným pohlazením. Klášter Chi Lin nebo zahrady Nan Lian vás pohltí do své zelené náruče. Už při prvních krocích na vás dýchne klid lemovaný červenými lampiony, elegantně lomenými střechami a zlatými soškami.

Pokud chcete poznat současnější a živější chrám, navštivte i Wong Tai Sin. Propleťte se mezi domorodci.  Nechte si poradit, jak správně zapálit vonné tyčinky, a třeba si nechte i věštit budoucnost. V Hong Kongu umí i plnit sny.

Deset tisíc a víc

Cesta k chrámu Desetitisíců Budhů je lemovaná…ano. Desetitisíci sochami Budhy. Budhu najdete v tolika podobách, vážných, veselých, dokonce i škodolibých. Cesta vás dovede na vrchol s tradičním chrámem. A další Budhové a další. Ale vše je zpracováno s takovou řemeslnou zdatností a místo má natolik jedinečnou atmosféru, že vás pohled na usměvavé božstvo neomrzí.

Trhy a tržiště

Pokud přeci jen zatoužíte po změně a ruchu města, stačí seběhnout trochu blíže k moři. Flower Market, Bird Market nebo třeba GoldenFish Market… najdete zde trhy jako nikde jinde na světě. Můžete trávit hodiny procházkami mezi květinami všech barev a druhů. Můžete ale zabloudit i na trh zaplněný klecemi s krásnými ptáky. Papoušci od nejmenších po cvičené protřelé profesionály na vás budou pokřikovat ze všech stran. Okrasné rybky o sobě dají vědět v nespočtu nádob a přenosek jen o pár ulic dál, na svém vlastním trhu.

Lanovky, kluby, restaurace

Protější ostrov – Hong Kong vás bude lákat další lanovkou. Ta vás vynese na Victoria Peak – vrchol, ze kterého si právě navštívená místa můžete ještě zopakovat z nadhledu. Ostrov se chlubí i svými moderními nej. Mid Level Escalators jsou nejdelšími jezdícími schody na světě. Z nich a kolem nich můžete obhlídnout tisíce restaurací a zábavných podniků. A pak samozřejmě – mrakodrapy, výškové budovy, věžáky. Hong Kong svým usazením na ostrovech nemůže dovolit obyvatelům stavět a rozpínat své království do šířky. Roste tedy do oblak. Místem se šetří naprosto všude. Běžné byty i kanceláře počítají každý centimetr plochy. Nebojte se vystoupat po některé z budov a vyzkoušejte si, jaký je život v takové výšce. Možná budete mít pocit, jako byste se dívali z výšky do jehelníčku.

Moderní Hong Kong vám nabídne vše, po čem zatoužíte. Kina, kavárny, kluby, zábava na vás bude útočit z každého neonu.

Hong Kong vám vezme dech, ať se na něj budete dívat z výšky mrakodrapu nebo z náruče buddhistického kláštera. Nenechá vás se zastavit a provede vás tisíciletou historií až po ultramoderní současnost. Vydejte se na východ – nezapomenutelné zážitky čekají i na vás.

Mohlo by se vám líbit